Виставка "Образ священний. Ікони кінця XVIII-XIX ст. з колекції Музею волинської ікони"

12 липня в християнське свято апостолів Петра і Павла відбулося відкриття особливої виставки «Образ священний» Ікони XVIII-початку XX ст., яка діятиме з 12.07 по 29.09.17р. Особливість виставки полягає у тому, що 70 ікон, які представлені до огляду відвідувачів були вилучені на кордоні Службою Безпеки України при спробі нелегального вивезення їх за кордон, які згодом були передані у архів Волинського краєзнавчого музею, як історичне надбання національної культури України.

Але попри дану інформацію, лишається невідомим: де писались дані твори та ким!?

Представлені екземпляри репрезентують іконописну традицію Нового часу, які вціліли у горнилі антирелігійної боротьби XX ст., коли масово знищувалися пам’ятки сакральної культури.

Характерною ознакою ікон нового часу є їх піднесеність і святковість, яка досягалася використанням яскравих фарб, сусального золота, багатої орнаментики, різнокольорових емалей: ікони «Богородиця Всіх скорботних радість», «Святий Пантелеймон», «Богородиця Знамення». У цей період іконописці захоплювались декоративними архітектурними і пейзажними мотивами та тонким мініатюрним письмом: ікони «Різдво Богородиці», «Дванадесяті свята». 

У групі Богородичних ікон представлені традиційні  зображення Богородиці Одигітрії: «Казанська ікона Богородиці», «Арапетська ікона Богородиці» та Богородиці Замилування: «Володимирська ікона Богородиці», Федорівська ікона Богородиці», а також символічні образи - «Богородиця Всіх скорботних радість»,  «Віднайдення всіх загиблих», «Несподівана радість», «Живоносне джерело».

 Особливу символіку Святого письма несуть образи «Триіпостасне Божество», «Старозавітна Трійця», «Цар царем», «Предста Цариця». 

 Деякі образи змальовують сцени земного життя Ісуса Христа і Богородиці, інших святих, представляючи найважливіші свята православної церкви: «Дванадесяті свята», «Стрітення Господнє», «Зняття з хреста. Покладення до гробу Господа нашого Ісуса Христа», «Покров Пресвятої Богородиці».

 Теплотою і ліричністю відзначені ікони шанованих у народі святих  Миколая, Варвари, Георгія,  Пантелеймона, архангела Михаїла.

Ікони демонструють художнє і стилістичне багатство іконопису, розмаїття тем, сюжетів і різноманітність їх втілення, високу професійну майстерність малярів і урочисту виразність їхньої образної мови.

Під час відкриття були присутні чимало наших містян, серед яких: члени об’єднання «Лотос», представники культури, громадських організацій, релігійних організацій та інформаційного центру.

Від міської влади виступив заступник міського голови Анатолій Іванович Кречик та вручив подяку Музею волинської ікони від відділу культури та туризму Вараської міської ради за творчу співпрацю, зміцнення культурного співробітництва та вірність українським традиціям. У своєму виступі він звернувся до працівників музею такими словами:

̶  «Своєю діяльністю Ви здійснюєте вагомий внесок у популяризацію сакрального мистецтва, знайомите широкий загал з художніми творами з колекції Музею волинської ікони, сприяєте  залученню громадян до найкращих надбань української культури», і побажав:

̶   «Нехай Всемилостивий Господь щедро винагородить Вас за Ваші старання на благо нашої України, додасть Вам віри, добра і помножить Божу Любов у вашому серці».

Від імені працівників Музею виступила завідувач Тетяна Миколаївна Єлісєєва, яка висловила величезну вдячність працівникам центру дозвілля і розповіла , що всі експонати, що прибули до мистецької зали ідеально вписалися до інтер’єру виставкової зали.

Керівник громадської організації «Культурний центр» Лідія Потапівна Сніжко висловила свої думки щодо експонатів даної виставки, висловила подяку організаторам і теплим словом привітала всіх зі святом.

Настоятель Свято-Софієвського Храму Української Православної Перкви Київського патріархату отець Йосип розповів про сутність ікон в православній церкві.

В.о. директора центру дозвілля Надія Андріївна Волощук висловила вдячність працівникам музею за тісну творчу співпрацю та зміцнення міжрегіонального культурного співробітництва, вірність українським традиціям та поширенні сакральної культури, а також вдячність всім присутнім, що були на відкритті виставки, а саме: творчим працівникам центру дозвілля, працівникам музичної школи, бібліотек, освітянам та пересічним мешканцям міста.

Під час екскурсії музичний супровід здійснювали народний аматорський ансамбль «Берегиня», який створив приємну атмосферу для відвідувачів.

Завершальним акордом свята була проведена екскурсія провідним науковим співробітником Музею волинської ікони Світланою Іванівною Василевською.

Запрошуємо всіх мешканців та гостей міста на виставку, яка діятиме в мистецькій залі центру дозвілля відділу культури Вараської міської ради щоденно з понеділка по п’ятницю з 12:00 до 18:00.