Де поділися недоотримані кошти «30-кілометрової зони»?

Компенсації ризику населення (так звані «кошти 30-кілометрової зони»), отримують громади, які безпосередньо проживають на території зони спостереження Запорізької, Рівненської, Хмельницької та Южно-Української АЕС. З 2010 року Рівненщині виплачують компенсацію (субвенцію) за роботу на її території Рівненської АЕС. Виплата даної субвенції здійснюється із спеціального фонду Державного бюджету України за рахунок збору, платниками якого є АЕС.

Відповідно до Бюджетного кодексу України даний збір віднесли до доходів загального фонду Держбюджету України, що призвело у 2014-2017 роках до значного недоотримання коштів громадами «зон спостереження».

Додатком №1 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» передбачено перерахування так званого «атомного» збору до загального фонду Держбюджету в розмірі 423 мільйони 075,5 тисяч гривень. Однак, населення, яке проживає у зоні спостереження, з цієї суми отримає лише 137 мільйонів 499,5 тисяч гривень. Різниця між отриманими та розподіленими коштами у 2017 році складе 285 мільйонів 576 тисяч гривень.

Аналогічна ситуація склалася за період з 2014 по 2016 роки. У 2014 році мешканці зони спостереження недоотримали 224 мільйони 665 тисяч гривень; у 2015 році – 205 мільйонів 549 тисяч гривень; а у 2016 році – 240 мільйонів 405 тисяч гривень. Розібратися, де ж поділися усі інші кошти, попросили представники міської влади Вараша у листі, адресованому Міністерству регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України.

«Враховуючи вищевикладене, підтримуємо пропозицію голови Кузнецовської міської ради забезпечити повернення територіальним громадам зон спостереження сплаченого до Державного бюджету України та нерозподіленого між місцевими бюджетами збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження», - йшлося у відповіді Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України на лист-звернення Кузнецовської міської ради.

«Відтак, маємо надію, що найближчим часом держава таки поверне мешканцям зони спостереження усі недоотримані кошти «30-кілометрової зони», що дасть змогу направити їх за цільовим призначенням: на соціально-економічний розвиток громад, покращення інфраструктури та оновлення соціальних об'єктів нашого міста та регіону», - зазначив міський голова Сергій Анощенко.