Звернення міського голови щодо надання субвенції – на розгляді Кабміну

У громадах міст-супутників атомних електростанцій викликає занепокоєння ситуація, що склалася у сфері розподілу коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризиків населення, яке проживає на території зони спостереження. Про це йдеться у зверненні міського голови Вараша Сергія Анощенка до Президента України Петра Порошенка.

«У 2014 році ДП «НАЕК «Енергоатом»» сплатило до Державного бюджету 224,7 млн.грн. збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження. Однак, дані кошти на фінансування адміністративно-територіальних одиниць, на територію яких поширюється зона спостереження, направлені не були, відповідної Постанови Кабінету Міністрів України про розподіл цих коштів в 2014 році прийнято не було.

У 2015 році ДП «НАЕК «Енергоатом»» фактично сплачено до Державного бюджету 314,3 млн.грн. даного збору. Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №925 було здійснено розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам лише на загальну суму 108,7 млн.грн.

У 2016 році ДП «НАЕК «Енергоатом»» сплатило до Державного бюджету 349 млн.грн. збору. Постановою Кабінету Міністрів України від 6 липня 2016 року №412 було здійснено розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у загальному обсязі 115,9 млн.грн.

У 2017 році у видатковій частині Державного бюджету України передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, в обсязі 137,5 млн.грн., що на 285,6 млн.грн. менше від запланованих в Державному бюджеті надходжень збору (423,1 млн.грн.).

За період з 2014 по 2017 роки загальна сума цільових коштів збору, яка всупереч ст.12 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» не була направлена на фінансування адміністративно-територіальних одиниць, на територію яких поширюється зона спостереження (тобто, борг Держави перед місцевими громадами), становить 949 млн.грн.

При цьому повідомляємо, що в містах-супутниках атомних електростанцій існує велика проблема щодо безперебійного забезпечення представників громад житлово-комунальними послугами. В результаті недосконалої системи розроблення, затвердження, оприлюднення тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання і водовідведення, яка існувала в попередні роки та невідповідності в часі дій по затвердженню тарифів для виробників (атомних електростанцій) та надавачів цих послуг (комунальних підприємств), були нанесені збитки комунальним підприємствам міст-супутників атомних електростанцій та, як наслідок, виникла значна заборгованість цих підприємств перед атомними електростанціями.

Так, станом на 1 жовтня 2017 року борг КМКП перед Рівненською АЕС (в особі ДП «НАЕК «Енергоатом»») становить 85,4 млн.грн.

В 2016 році Рівненською АЕС було ініційовано розірвання мирових угод по реструктуризації боргу та звернення стягнення на майно боржника (КМКП), накладено арешт на все його рухоме і нерухоме майно.

Аналогічна ситуація склалася і в інших містах-супутниках АЕС.

Вищезазначеними заходами практично паралізована робота усього комунального господарства в наших містах. Під загрозою перебуває виконання робіт з ліквідації аварій, вивезення та захоронення побутових відходів, розчистки та посипання доріг в зимовий період, закінчуються паливно-мастильні матеріали, в результаті блокування рахунків відсутня можливість закупівлі гіпохлориту натрію, який необхідний для знезараження питної води на водозаборі, стічних вод на міських очисних спорудах, під постійною загрозою відключення від енергопостачання сиистем водозабору, що, в свою чергу, може спричинити катастрофічні наслідки екологічного характеру.

Враховуючи заборгованість Держави перед адміністративно-територіальними одиницями, на територію яких пощширюється зона спостереження (949 мільйонів гривень) та з метою недопущення надзвичайних ситуацій та соціально-небезпечних процесів в містах, на території яких розташовані стратегічні об'єкти (атомні електростанції), просимо:

1. Вжити невідкладних заходів по забезпеченню погашення (списання) заборгованості комунальних підприємств міст-супуників атомних електростанцій перед ДП «НАЕК «Енергоатом»» в рахунок боргу Держави перед міськими громадами по збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження. З цією метою просимо внести зміни до Проекту Закону про Державний бюджет України на 2018 рік та прописати процедуру взаєморозрахунків окремою статтею.

2. Забезпечити надання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсії ризику населення, яке проживає на території зони спостереження в обсягах сплаченого до Державного бюджету збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження», - йдеться у зверненні міського голови Сергія Анощенка до Президента України Петра Порошенка.

У відповіді, яка надійшла  від першого заступника Глави Адміністрації Президента України зазначено, що дане звернення надіслано для розгляду згідно з компетенцією до Кабінету Міністрів України, який поінформує про результати розгляду.