Рівний доступ до ідентифікаційних документів і свідоцтв про реєстрацію

Рівний доступ до ідентифікаційних документів і свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану є обов’язковою умовою визнання правосуб’єктності особи, а також права на реєстрацію народження, відповідно до міжнародних стандартів у сфері прав людини.

Загальновизнано, що реєстрація народжень, яка являє собою частину всеосяжної системи реєстрації актів цивільного стану, має бути загальнодоступною і безкоштовною, гнучкою і чутливою до сімейних обставин, а також забезпечення доступу до реєстрації актів цивільного стану потребує спрощення адміністративних процедур, зокрема ініціативної роз’яснювальної роботи в сільських і віддалених місцевостях.

Багато ромів в Україні не мають ідентифікаційних документів і свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану, а отже позбавлені доступу до базових послуг, зокрема у сферах комунального господарства, охорони здоров’я, працевлаштування та освіти, і не можуть у повному обсязі реалізовувати інші основні права людини, наприклад право участі в суспільному та політичному житті, також подавати заявки на надання соціальних пільг і отримувати гуманітарну допомогу.

Особливий негативний вплив відсутності ідентифікаційних документів і свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану на ромське населення, зокрема на подальше життя ромських дітей. Діти, які не мають свідоцтв про народження та інших особистих документів, ніби не існують із точки зору закону, а отже не мають можливості в повному обсязі користуватися фундаментальними правами людини й позбавлені доступу до освіти, послуг з охорони здоров’я та інших основних послуг, доступних іншим членам суспільства. Це закріплює наявну нерівність і маргіналізацію та ставить під загрозу інтеграцію майбутніх поколінь ромів в українське суспільство.

Роз'яснююна робота вкрай важлива серед ромської спільноти щодо порядку видачі ідентифікаційних документів і свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану в різних ситуаціях, зокрема порядок реєстрації народження, пізньої реєстрації народження, повторної видачі свідоцтва про народження замість загубленого або з інших причин недоступного документа та порядок подачі заяви на видачу паспорта чи іншого ідентифікаційного документа, постійно проводити інформаційні заходи спрямовані на необхідність реєстрації дітей, народжених поза медичних закладів, і дітей, чиї батьки не мають ідентифікаційних документів, про заходи із заохочення своєчасної реєстрації народжень, а саме про виплату допомоги після народження дитини.

Для отримання паспорта чи іншого ідентифікаційного документа зазвичай необхідне свідоцтво про народження, а для видачі свідоцтва про народження у свою чергу необхідний відповідний документ посвідчення особи. У той самий час, відсутність ідентифікаційних документів на практиці також часто являє собою серйозну перешкоду для звернення до суду, наприклад, щоб отримати рішення суду про підтвердження факту народження, існують випадки коли факт народження особи було зареєстровано, однак вона не має паспорта чи інших ідентифікаційних документів.

З огляду на вищезазначене дана категорія населення, є самою вразливою через мовні бар’єри, неписьменність недостатня інформованість членів ромських спільнот про важливість володіння ідентифікаційними документами та свідоцтвами про реєстрацію актів цивільного стану, а також про їхні основні права в цьому контексті й шляхи відстоювання таких прав і важливості отримання ними цих документів для забезпечення рівних прав для кожного в Україні.

Тому, з метою створення сприятливих умов, спрямованих на спрощення доступу громадян до адміністративних послуг щодо державної реєстрації народження дитини, на виконання наказу Міністерства юстиції України від 26.08.2015 № 1593/5 «Деякі питання організації роботи відділів державної реєстрації актів цивільного стану, пов'язаної з державною реєстрацією народження дитини» з 16 березня 2016 року працівниками Вараського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану ведеться прийом заяв (вівторок - п’ятниця з 9-11 год.) про державну реєстрацію народження та вручення свідоцтв безпосередньо в пологовому будинку СМСЧ № 3 міста Вараш , ця послуга є абсолютно безкоштовною.

Одночасно проводиться роз’яснювальна робота про необхідність отриманням свідоцтва про народження дитини, серед мам які щойно народили, жінки мають можливість задати питання та отримати консультацію.

Документи, які необхідні для реєстрації:

- медичне свідоцтво про народження дитини (форма №103/0), що видається закладами охорони здоровя, де приймаються пологи;

- паспорти або паспортні документи обох батьків, що посвідчують їх особу;

- документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, спільна заява батька та матері дитини, заява матері).

На основі цього здійснюється реєстрація. Працівники відділу державної реєстрації актів цивільного стану готові оформлювати документи новонародженій дитині за 24 години в пологовому будинку. Крім того, звертаємо увагу, що батьки, які не звернулися за отриманням свідоцтва про народження дитини в пологовому будинку мають можливість протягом місяця безкоштовно звернутися у відділи ДРАЦС для державної реєстрації народження (за видачею свідоцтва про народження).

 

Начальник Вараського відділу ДРАЦС О.О.Комаринська